Belépés
Elfelejtettem a jelszavamat

Mitől lehet jobb a munkahelyi légkör?

2018-03-21

Van munkahelyem, ez a mai világban a második legfontosabb dolog a család után. Ha az élet úgy hozza, hogy a tanult szakma nem lesz hivatása az embernek. Akkor fura dolgok alakulnak ki. Honnan ismerhető fel? Fiatal korában választ egy szakmát, még lelkesen tanulja, de egy idő után csak magolja a tankönyvből a vastagon szedett részt. Aztán valahogy csoda történik és levizsgázik belőle. Mivel bizonyítvány a kezében munkát is kap. Telnek múlnak az évek és az ember még mindig ugyanott tart. Nem lesz belőle éldolgozó, nem lesz magasabb beosztású. Csak ül és magától kérdezi, hogy mit keresek én itt? Még mindig semmit sem tud az egészről és nyűgnek éli meg a munkás napokat, már csak a pénzért jár be dolgozni. Siralmas.....ezért is tanácsolom gyermekemnek, hogy minél előbb találjon magára, tudja meg mit szeretne csinálni, mihez szeretne érteni, mert az nagyon megkönnyíti majd a felnőtt korát.

Ha a család az első, második a munka, akkor a munkahelynek legalább olyan kellemes hangulatúnak kellene lenni, mintha hazamennénk, azaz vidám, nyugodt, kiegyensúlyozott. Hiszen itt töltjük életünk elég nagy részét. Nem tudom, hogy ezt már átgondolta-e mindenki, de néha úgy érzem, hogy inkább harcteret látják az irodában. Persze nem vagyunk egyformák, lehet hogy a család, otthon fogalma, érzése (nagyon) mást jelent.

Szeretek mélyen, hosszan aludni és kipihenten ébredni, hogy ezek után a munkahelyen nyitott, barátságos és energikus legyek, minél jobb légkörben minél hatékonyabban dolgozhassak. Mostanában ez nem sikerül. Vagy egyik kolleganő borul ki és hisztizik, vagy a munka mennyisége nem csökken csak rakódik egymásra. Feszülten jövök haza, idegesen megyek be reggel.

A munka mennyiségének örülni is lehet, így a morálon lehetne javítani, de hogyan?

Megint a google-t hívtam segítségül és meglepődésemre a kormányhivatal oldalán találtam egy komoly meghatározást, hogy mit tehetünk az optimális munkahelyi légkör kialakításáért? :) Ilyen is létezik? Sok probléma adódhatott eddig a munkahelyeken, hogy már írásba kellett foglalni. Lássuk csak hogy részletezik?

"Az optimális munkahelyi légkör az egyéni és csoportos munka összehangolt kapcsolata egy tudatosan felépített munkahelyi atmoszférában. A közösség tagjainak sokat kell tennie azért, hogy olyan munkahelyi légkört és környezetet sikerüljön kialakítani ill. fenntartani, melyben megvalósítható a magas színvonalú munkavégzés."

Ez stimmel. 

"Mivel a munkateljesítményt, az elvégzett munka minőségét számos – egymástól el nem választható – objektív és szubjektív tényező befolyásolja, az optimális munkahelyi légkör kialakítása is többrétű. Az objektív tényezőket nem, vagy kevésbé tudjuk befolyásolni, de a lehetőségekhez mérten egy kellemes környezetkialakításával, szakmai és emberi tulajdonságaink formálásával hozzájárulhatunk olyan munkahelyi légkör kialakításához, melyben örömmel végezzük munkánkat."   

Akkor van remény! De nézzük a részleteket!

"Mivel tudjuk befolyásolni az optimális munkahelyi légkör kialakítását, fenntartását?
- az egészségi állapot megőrzésével (mely a közérzetünkre hatással van) biztosíthatjuk, növelhetjük teherbíró képességünket
- koncentráció, érdeklődés, figyelem megtartásával érhetjük el a pontos munkavégzést
- szakmailag képezzük magunkat (önképzés, továbbképzés) ne maradjunk le szakmailag, így nem leszünk frusztráltak
- a nagymértékű leterheltséget jelezzük a munkahelyi vezető felé
- megoldhatatlannak látszó feladat esetén kérjünk segítséget
- munkatársakkal, munkahelyi vezetővel való jó kapcsolat kialakításával, fenntartásával növelhetjük a munkavégzés hatékonyságát
- fejlesztő tréningeken (csapatépítő, kommunikációs, készségfejlesztő) való részvétellel hatékonyabb munkavégzést érhetünk el
- megfelelő konfliktuskezeléssel biztosíthatjuk a nyugodt munkavégzést - megoldatlan konfliktushelyzet miatt állandósulhat a stressz
- a tárgyi környezet kialakításával (bútorok, virágok, személyes tárgyak) növelhetjük az aktivitást
- magán telefonbeszélgetések vagy párhuzamosan folytatott telefonbeszélgetések kerülésével......"

Akkor hajrá, holnaptól mindenki ezeket a szempontokat vegye figyelembe és tartsa be, de vajon csak ezeknek a pontoknak kell megfelelni, teljesülni? 

Hozzászólások (0)